Dride is an driving school company that specializes in teaching driving an help to get certificate to their learning customers..

SONDAJ KURSU

SONDAJ KURSU

Zemin Delgi (Delik Delme ve Sondaj) Tipi İş Makinesi Kullanımı Operatörlük Belgesinin yasal dayanağı nedir?

Zemin Delgi (Delik Delme ve Sondaj) Tipi İş Makinesi Kurs Programı 27/05/2005 tarih ve 179 sayılı karar ile çerçeve programı kabul edilmiştir.
 
Yeni çıkan İş Sağlığı ve Kanun kapsamında Delik Delme ve Sondaj Kullanıcıları Zemin Delgi (Delik Delme ve Sondaj) Tipi İş Makinesi Operatörlük Belgesi almak zorundadır.
 
İş Güvenliği Uzmanları’da firmalarda Risk değerlendirme yaparken Delik Delme ve Sondaj Makinesi kullanıcılarının Operatörlük Belgesi almak zorunda olduğunu söylemektedir.
 
Çalıima Bakanlığından gelen İş Müfettişleri’de Delik Delme ve Sondaj Makinesi kullanıcılarına Operatörlük Belgesi sormaktadır.
 
Delik Delme ve Sondaj Operatörü; Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı Operatör Belgesine sahip olmalıdır. Herhangi bir kaza anında bütün sorumluluklar operatöre aittir. Operatör Belgesine sahip olmayan kişi yasal olarak iş makinesini kullanamaz. Bu tür elemanları çalıştıran işverenler 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hükümlerine göre suçlu sayılırlar.
 
Karayolları Trafik Kanunu Madde 36’da; Motorlu araçların, Sürücü belgesi olmayan kişiler tarafından karayollarında sürülmesi ve sürülmesine izin verilmesi yasaktır.
 

Zemin Delgi (Delik Delme ve Sondaj) Tipi İş Makinesi Kullanımı OperatörlükBelgesi Nereden alınır?

Zemin Delgi (delik Delme ve Sondaj) Operatörlük Belgesi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 5580 sayılı Özel MÖğretim Kurumları Kanunu kapsamında bulunan ve Zemin Delgi (Delik Delme ve Sondaj) programını uygulamak üzere gerekli donanım, teçhizat bulunan ve gerekli uzman öğreticileri görevlendirmiş olan Öz Bursa İş Makinaları ve Operatörlük Kursundan alınır.
 

Operatörlük Kurslarına Bavuru Yapmak İçin Gerekli Şartlar ve Hazırlanması Gereken Evraklar;

  1. Nüfus Cüzdan Fotokopisi; Yaş şartı: 18 yaşını bitirmiş
  2. 5 adet Fotoğraf
  3. Öğrenim Belgesi; Öğrenim şartı: En az ilköğretim okulu mezunu (1997 yılından önce mezun olanların ilkokul mezunu) olmak,
  4. Sağlık Raporu; Sağlık Şartları: Operatörlük yapmasında engel olmadığına dair sağlık raporu “G sınıfı sürücü olur” veya”İş Makinesi Kullanabilir” ibaresi yazacak,
  5. Cumhuriyet Savcılığı Belgesi: Adli sicil kaydının bulunmadığına dair; Adli Sicil Belgesi.
 

Operatörlük Belgesinde ne yazacak?

Kurs sonunda yapılacak yazılı ve uygulama sınavında başarılı olan kursiyere “ Zemin Delgi (Delik Delme ve Sondaj)Makinesi Sertifikası” verilir. Uygulama sınavında başarısız olanlara bir sınav hakkı daha tanınacaktır.
 
 

Delik Delme ve Sondaj Operatörlük Belgesini G sınıfı Sürücü Belgesine Çevirmelimiyim?

G sınıfı Sürücü Belgesi Karayolları Trafik Kanununa göre Karayolunda hareket edecek araçları kullanmak için gerekli olan bir belgedir. Kullandığınız Delik Delme ve Sondaj Makinsei ile Karayoluna çıkacaksanız Ehliyetinize “G” sınıfı sürücü belgesi olarak işletmeniz gerekmektedir.

Delik Delme ve Sondaj Operatörü; Delik Delme ve Sondaj Makinseini sadece şantiye alanları ve firma içlerinde kullanacağı zaman Operatörlük Belgesinin (sertifikanın) alınması ve özlük dosyasında saklanması yeterli olacaktır.

Bunun yanında bazı firmalar Delik Delme ve Sondaj Operatörünün Delik Delme ve Sondaj şantiye alanları ve firma içlerinde kullanacak olasalar bile, Zemin Delgi (Delik Delme ve Sondaj) Tipi İş Makinesi Operatörlük Belgesinin eliyete işlenmesini istemektedir.

Çalışma Bakanlığından gelen İş Müfettişleri’de Zemin Delgi ve Sondaj kullanıcılarına Operatörlük Belgesi sormaktadır.
 
Karayolunda ise Zemin Delgi ve Sondaj kullanıcılara Trafik Memruları G sınıfı sürücü belgesini sormaktadır.
Hemen Arayın