Dride is an driving school company that specializes in teaching driving an help to get certificate to their learning customers..

Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan düzenleme ile B sınıfı ehliyet sahipleri için heyecan verici bir değişiklik geliyor. Artık B sınıfı ehliyet sahipleri, “125 cc’ye” kadar olan motosikletleri kullanabilecek. Yeni düzenleme ile ilgili detaylar titizlikle ele alınıyor.

 

B sınıfı trafik ehliyetinde yeni dönemle birlikte önemli değişiklikler yaşanacak. İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı işbirliğiyle yürütülen Karayolları Trafik Kanunu’nda B sınıfı ehliyet sahiplerini ilgilendiren düzenlemeler yapılmakta.

Bu kapsamda, B sınıfı ehliyet sahiplerinin 125 cc’ye kadar olan motosikletleri kullanabilmesine yönelik yasal düzenleme çalışmaları tamamlanmak üzere ve yakın bir zamanda yürürlüğe girmesi planlanıyor.

Söz konusu yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte, gerekli olan direksiyon eğitimini tamamlayan kişiler, yeni düzenleme kapsamında sürücülerin belgeleri, otomatik olarak devreye alınacak.

YAŞ ŞARTI VAR MI?

Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Genel Koordinatörü Remzi Öztürk yeni düzenleme ile ilgili ayrıntılara değinerek şu ifadeleri kullandı;

B sınıfı ehliyet sahiplerinin 125 cc’ye kadar motosikletleri kullanabilmesi gerekli düzenlemenin en geç 2023 yılı sonuna kadar yürürlüğe girmiş olması gerektiğine dikkat çekti.

B sınıfı ehliyet sahiplerinin 125 cc’ye kadar motosiklet kullanabilmesi için belirli bir eğitim almaları gerektiğini dile getiren Öztürk, düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından, sürücü kurslarının koordineli olarak yapılacak çalışmaların önemli bir rol üstlendiğini belirtti.

Söz konusu eğitim, sadece direksiyon eğitiminden oluşacak ve sürücü belgelerini otomatik olarak yansıtılacağını bilgisi verildi. Yürürlüğe girmesi planlanan uygulamada yaş sınırı olmayacağını dile getiren Öztürk, “Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü” kapsamında yaş sınırını değerlendirmelerin yapılacağını belirtti.

Söz konusu yasadan “e-Ticaret kuruluşlarına kayıtlı sürücülerin” yararlanamayacağı dikkat çeken Öztürk, mevcut durumda B sınıfı ehliyet sahipleri 50 cc’ye kadar motosiklet kullanabilmekteler.

Fakat, 125 cc’ye kadar olan motosikletleri kullanabilmek için henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Çalışmaların bitmesi ile birlikte yeni yasanın yürürlüğe girmesi bekleniyor.

KAYNAK: Haber Merkezi

Comments are closed

Hemen Arayın