Dride is an driving school company that specializes in teaching driving an help to get certificate to their learning customers..

SİLİNDİR KURSU

SİLİNDİR KURSU

Zemin Sıkıştırma Makineleri (Silindir) Tipi İş Makinesi Operatörlük Belgesinin yasal dayanağı nedir?

Zemin Sıkıştırma Makineleri (Silindir) Tipi İş Makinesi Kurs Programı 10/02/2010 tarih ve 7 sayılı karar ile çerçeve programı kabul edilmiştir.
 
Yeni çıkan İş Sağlığı ve Kanun kapsamında Zemin Sıkıştırma Makineleri (Silindir) Tipi İş Makinesi Kullanıcıları Kaldırma, Zemin Sıkıştırma Makineleri (Silindir) Tipi İş Makinesi Operatörlük Belgesi almak zorundadır.
 
Karayolları 42. maddesi gereğince; Zemin Sıkıştırma Makineleri (Silindir) Tipi İş Makinesini yalnız Milli Eğitim Bakanlığından onaylı Operatörlük Belgesine sahip kişiler kullanabilir.
 
İş Güvenliği Uzmanları’da firmalarda Risk değerlendirme yaparken silindir kullanıcılarının Operatörlük Belgesi almak zorunda olduğunu söylemektedir.
 
Çalışma Bakanlığından gelen İş Müfettişleri’de Silindir kullanıcılarına Operatörlük Belgesi sormaktadır.
 
Silindir Operatörü; Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı Operatör Belgesine sahip olmalıdır. Herhangi bir kaza anında bütün sorumluluklar operatöre aittir. Operatör Belgesine sahip olmayan kişi yasal olarak iş makinesini kullanamaz. Bu tür elemanları çalıştıran işverenler 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hükümlerine göre suçlu sayılırlar.
 

Zemin Sıkıştırma Makineleri (Silindir) Tipi İş Makinesi Operatörlük Belgesi Nereden alınır?

Zemin Sıkıştırma Makineleri (Silindir) Tipi İş Makinesi Operatörlük Belgesi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 5580 sayılı Özel MÖğretim Kurumları Kanunu kapsamında bulunan ve Kaldırma, Taşıma Raylı Sistem Tavan Vinci programını uygulamak üzere gerekli donanım, teçhizat bulunan ve gerekli uzman öğreticileri görevlendirmiş olan Öz Bursa İş Makinaları ve Operatörlük Kursundan alınır.

 

Operatörlük Kurslarına Bavuru Yapmak İçin Gerekli Şartlar ve Hazırlanması Gereken Evraklar;

  1. Nüfus Cüzdan Fotokopisi; Yaş şartı: 18 yaşını bitirmiş
     
  2. 5 adet Fotoğraf
  3. Öğrenim Belgesi; Öğrenim şartı: En az ilköğretim okulu mezunu (1997 yılından önce mezun olanların ilkokul mezunu) olmak,
  4. Sağlık Raporu; Sağlık Şartları: Operatörlük yapmasında engel olmadığına dair sağlık raporu “G sınıfı sürücü olur” veya “İş Makinesi Kullanabilir” ibaresi yazacak,
  5. Cumhuriyet Savcılığı Belgesi: Adli sicil kaydının bulunmadığına dair; Adli Sicil Belgesi.

Operatörlük Belgesinde ne yazacak?

Kurs sonunda yapılacak yazılı ve uygulama sınavında başarılı olan kursiyere “ Zemin Sıkıştırma Makineleri (Silindir) Tipi İş Makinesi Operatörlük Belgesi verilir. Uygulama sınavında başarısız olanlara bir sınav hakkı daha tanınacaktır.
 
 

Silindir Operatörlük Belgesini G sınıfı Sürücü Belgesine Çevirmelimiyim?

G sınıfı Sürücü Belgesi Karayolları Trafik Kanununa göre Karayolunda hareket edecek araçları kullanmak için gerekli olan bir belgedir. Metal tekerlekli ve Paletli Makinaların Karayolunda hareket etmeleri yasaktır. Bu bağlamda (Operatörlük Belgesinin) sertifikanın alınması ve özlük dosyasında saklanması yeterli olacaktır.

Bunun yanında bazı firmalar emin Sıkıştırma Makineleri (Silindir) Tipi İş Makinesi Operatörlük Belgesi eliyete işlenmesini istemektedir.

Hemen Arayın