Dride is an driving school company that specializes in teaching driving an help to get certificate to their learning customers..

Ehliyetini değiştirmek isteyenler için son tarih belirlendi ve 31 Aralık 2024 olarak açıklandı. Ancak bu tarihten sonra eski ehliyetlerini kullanmaya devam eden sürücüler, para cezasıyla karşı karşıya kalacaklar. Bu nedenle, tüm sürücülerin belirlenen tarihe kadar yeni tip sürücü belgesine geçiş yapmaları büyük önem taşıyor. Yeni tip sürücü belgesi, teknolojik gelişmeler ve güvenlik önlemleri doğrultusunda tasarlanmış bir kimlik kartı niteliği taşıyor. Bu dönüşümle birlikte, sürücülerin kimlik ve ehliyetlerini tek bir kart üzerinde taşımaları sağlanacak.

 

 Ocak 2016 tarihinden itibaren kullanılmaya başlanan yeni tip sürücü belgesi, önceki ehliyetlere göre daha güvenli ve işlevsel olmasıyla biliniyor. Bu değişim sürücülerin trafikteki güvenliğini artırmak ve sürücü kimliklerinin daha güvenilir bir şekilde belirlenmesini sağlamak amacıyla gerçekleşti. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren değişimin ardından eski kimlik ve ehliyetini değiştirmek isteyenler için son tarih açıklandı. Son tarihten sonra eski ehliyetiyle araç kullanan kişilere para cezası kesilecek.

 

Yeni tip sürücü belgesi sadece sürücülerin kimlik bilgilerini taşımakla kalmayıp aynı zamanda çeşitli güvenlik önlemlerini de içeriyor. Bunlar arasında biyometrik verilerin yer aldığı özel bir çip bulunuyor.

Ehliyet yenileme işlemi için son tarihin belirlenmesiyle birlikte, milyonlarca şoför bu süreçte belgelerini güncellemek için harekete geçti.

CEZAİ İŞLEM UYGULANACAK

Ehliyet yenileme ücreti ise eski tip ehliyete sahip olan kişiler için 15 TL, çalınan veya kayıp ehliyetler için 345 TL’dir.

Geçerliliğini yitiren eski tip sürücü belgesi ile araç kullanan kişilere; kolluk kuvvetlerince Karayolları Trafik Kanununun 39/3 maddesi gereği Geçerlilik Süresi Dolan Sürücü Belgesi ile Araç Kullanmak fiilinden dolayı idari para cezası uygulanacak.

Comments are closed

Hemen Arayın